Nyhet Vapentidningen #4 2025

Demko Knives prototyp Harbinger

Den amerikanske Bushcraftinstruktören och knivdesignern Joe Flowers har samarbetat med många knivtillverkare genom åren, inte minst Condor Tool & Knife.

Just nu pågår ett samarbete mellan Joe och amerikanska knivtillverkaren Demko Knives. Man har tagit fram en ny kniv av enkel design och stort fokus på användarvänlighet och mekanisk hållbarhet. Arbetsnamnet på modellen är Harbinger och en första bild av prototyper har nu publicerats från ett hårt fälttest. Den nya kniven ser ut att vara baserad på tillverkarens modell Armiger, men med ett mer bushcraftvänligt knivblad med en skandinavisk egg. I skrivande stund har vi inga uppgifter om pris och leveransdatum. Håll ögonen öppna på www.demkoknives.com 

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår